Fáj a nyakam, a trapézizmom pedig kőkemény!

nyakfájás jóga

Ezt a címet szinte bárki leírhatná, aki ülőmunkát, vagy aki monoton mozgást végez napközben, kütyüket használ és az estéit nem fára mászással tölti.

Mi okozza ezeket a problémákat? 

Amikor egy kezdő csapatnak tartok jógaórát a leglátványosabb változások akkor szoktak történni, amikor azt mondom, hogy emeld a szegycsontod, engedd le a vállad, hozd be a lapockáid, és tereld hátra a fejedet. Jellemzően pont ezek ellenkezőit tesszük, a vállunkat felemeljük és befelé fordítjuk, a fejünket előre toljuk és lefelé lógatjuk.

 

Az izmok megfeszülnek, berövidülnek, a nyaki gerincszakasz kiegyenesedik. 

 

Mondták már neked, hogy nyakas vagy? Lehet kicsit mind azok vagyunk?!

Mindenesetre nem szerencsés, ha csak a saját fejünk után megyünk és nem hallgatunk a szívünkre, ez kimozdít minket a középpontunkból.

Guruji úgy fogalmaz az Élet új megvilágítása című könyvében, hogy

 

“Ha egyensúlyban vagy a jelenben, az örökkévalóságban élsz.”

 

Ki tud ennél szebb célt megfogalmazni?! Mi nem, úgyhogy követjük az iránymutatását.

 

Hogyan segít a jóga?

Ahhoz, hogy egy testrészt vissza tudjunk hozni a megfelelő állapotába, az egész testünkkel és persze teljes tudatunkkal dolgoznunk kell.

Minden póz kivitelezésénél fontos figyelni arra, hogy a vállad hátul és lent legyen, a szegycsont emelve, a fejed pedig a torkod felső részének és az orrnyerged hátrahúzásából  tereld vissza, így elöl és hátul is egyformán hosszú marad a nyakad.

És egy kis varázslat, amit otthon is meg tudsz tenni:

Készíts egy “hátizsákot” egy hevederből.

 

Tedd a lapockáid alá, vezesd át a szárait a hónaljad alatt, vesd át a vállaidon és hátul keresztezd, majd finoman kezdd el lefelé húzni. 

Figyelj rá, hogy a feneked ne told hátra, nyújtsd a farokcsontot lefele.

 

Állj így 1-2 percet, vagy akár végezz el pár ászanát, pl. trikonasanat, parsvottanasanat úgy, hogy rajtad van a heveder. Utána érezni fogod milyen könnyedén gördülnek hátra a vállak.

 

Oké, kipróbálom de hogyan tovább?

Gyakorolj velünk! Ha a fájdalmaid szeretnéd enyhíteni és a mozgástartományod növelni, akkor a Fájdalomcsillapító jóga lesz a te tanfolyamod, amiről ezen a linken találsz több információt. 

Szerző: Tóth Ildi Iyengar jóga oktató

5 Egyszerű Jógapóz a Reggeli Felfrissüléshez

Kattints, és ingyenes videónk segítségével kezdd a napot frissen és energikusan!

További bejegyzéseink

derék becsípődés

Segítség, fáj a derekam!

Mindig csodálkoztam, hogy mennyi fiatal és idős embernek fáj a dereka. Egészen sokáig szerencsés voltam, nem tapasztaltam meg, na de ...

Részletek...

A jóga orvosi szemmel

Amikor egészségről beszélünk, akkor a nyugati orvostudomány energiáról ugyan nem beszél, de fejlődése során egyre finomabb élettani összefüggéseket tár fel ...

Részletek...

Eszközhasználat és alternatívák

A jógában az eszközhasználat B.K.S. Iyengar nevéhez fűződik, mellyel forradalmasította az ászanagyakorlást. Napjainkban már alig van olyan jógastúdió, illetve irányzat, ...

Részletek...