Amikor egészségről beszélünk, akkor a nyugati orvostudomány energiáról ugyan nem beszél, de fejlődése során egyre finomabb élettani összefüggéseket tár fel a betegségek hátterében. A hagyományos orvoslás is egyre inkább elismeri a psziché és a gondolkodás szerepét a testi tünetek kialakulásában. A jóga tudománya azért különleges, mert bármi is az aktuális hitrendszerünk a betegségek kialakulásával kapcsolatban, mindenki számára eszköz lehet az egészség megőrzésében.
A jóga ősi nézőpontja szerint az élet célja és a jóga célja azonban valójában nem az egészség és a személyiség boldogsága kell hogy legyen, azok csak lehetséges következmények a lélek (Önvaló) felfedezésének útján. Ebből a nézőpontból az egészség és a betegség között egy állandó dinamikus egyensúly van, attól függően, hogy az életünk milyen szakaszában vagyunk, azaz milyen változások előtt állunk. Úgy is fogalmazhatunk, az egészség forrása, az állandó változáshoz való optimális alkalmazkodás testi és lelki értelemben.
A keleti gyógyászat és jóga rendszere arra épül, hogy a testben az energia áramlását segítse, a nyugalom és a mozgás között megfelelő egyensúlyt teremtsen. Élettani szempontból ez a vegetatív idegrendszer szabályozásán keresztül nyilvánul meg. A vegetatív idegrendszer kibillent állapota, hétköznapi szóhasználattal a stressz, minden betegség hátterében fellelhető és befolyással van a szervezet másik két kommunikációs rendszerére a hormonrendszerre és az immunrendszerre. A fizikai test önmagában mindig az egyensúlyra az un. homeosztázisra törekszik, ebből következik, hogy minden embernek van saját öngyógyító képessége. Ezt az öngyógyító erőt azonban tudatos tudattalan gondolkodásunk általában szűk keretek közé szorítja, ami energetikailag blokk formájában nyilvánulhat meg. A jóga legfőbb eszköze a koncentráció, azaz a hétköznapi elme fegyelme segíti a háttérben az energia mozgását, azaz a blokkok oldódását. Az izmok, inak, izületek nyújtása a felszabaduló energia révén előidézheti különböző érzelmek felszínretörését. Ugyanakkor a jóga gyakorlása, a testben az új egyensúly megteremtésével a trauma feldolgozását is segíti, ami a személyiség stabilitásához vezet.
Ha eljátszunk a gondolattal hogy, minden embernek van egy saját csak rá jellemző aktuális méltósága, akkor az egészség, amire emberként törekedhetünk ennek a méltóságnak a megközelítése. Amikor a jóga a testet az egyén számára aktuálisan elérhető legoptimálisabb helyzetbe hozza, akkor azt a méltóságot, belső tartást idézi, ami a hétköznapi élethelyzeteinkben is megjelenni kívánkozik. A jóga, azzal, hogy a testet rugalmassá teszi segíti a személyiséget is rugalmasabbá, kitartóbbá válni. Így hosszú távú rendszeres gyakorlásával az életünkben zajló változások ellenére lehetséges testben és lélekben egyaránt fiatalnak maradni.
Ha szeretnéd te is megtapasztalni a jóga jótékony hatásait, akkor nézz szét tanfolyamaink között!
Szerző: dr. Mallász Andrea háziorvos