Mindig csodálkoztam, hogy mennyi fiatal és idős embernek fáj a dereka. Egészen sokáig szerencsés voltam, nem tapasztaltam meg, na de amikor egy 10-15 kilós gyereket, egy kismotort és még ezer dolgot cipelsz utcákon át nap nap után, annak azért megvan a hatása!
Ha neked is visszatérő vendéged a derékfájás, akkor olvass tovább!
Mi okozza a derékfájást?
A derékfájás testi okai közé tartoznak azok a mindennapi tevékenységek, amelyek túlzott terhelést róhatnak a gerincre és az izmokra. Az én esetemben egyszerű volt a képlet, a várandósság és szülés után nem került minden vissza az eredeti helyére, az egyoldalú terhelés, a kialvatlansággal társítva egyenes út volt a probléma kialakulásához. De persze rengeteg egyszerűbb oka is lehet a derékfájásnak.
Szerintem nem nagyon fog meglepni, hogy milyen életmódbeli szokások okozzák a leggyakrabban a derékfájást: a rengeteg ülés, kevés és asszimetrikus mozgás, cipekedés.
Ezek mind hatással vannak váz és izomrendszerünkre.
És lelki oldalról természetesen ott a stressz, az a fránya stressz! Erre mi mást is javasolhatnánk, mint a jógát? 🙂 Persze még ezer dolgot, de a cipész maradjon a kaptafánál!
Nézzük most meg azt, hogy mit tegyünk, ha már nagyon fáj!
Akut fájdalom kezelése
Menj el orvoshoz! Ha nyilal, lüktet, alig tudsz mozdulni, sírni tudnál a fájdalomtól, akkor irány az orvos! Sokat segíthet egy képalkotó vizsgálat, hogy lássuk, mi is okozza a problémát! Okozhatja akár csigolya elmozdulása, gerincsérv, de az izmok feszessége is.
Ha nem tudsz rögtön eljutni, akkor neutralizálj! Ez azt jelenti, hogy pihentesd a derekad, ezt szoktam én is tenni, ha előjön a fájdalom. Feküdj le a földre, tedd fel az alsó lábszáraid egy székre és nyújtózz a farokcsonttal a lábad irányába.
Ha ki sem tudsz kelni az ágyból, akkor tegyél be egy hengerpárnát – vagy egy feltekert takarót- a térdhajlatod alá.
Végezz el pár légzőgyakorlatot, mely állhat szimplán légzésfigyelésből, a légzés puhán tartásából, illetve abból, hogy minden egyes kilégzésnél megpróbálod kilélegezni magadból a fájdalmat.
Ha már túl vagy a nehezén, de még fáj
Itt az idő nyújtani, erősíteni! Figyelve a tested jelzéseit, most indulhat a jógázás!
A derékfájásra elsősorban a core izmok erősítését és a gerinccsavarásokat javasoljuk, de mindenképp a teljes testedre figyelj, hiszen ez egy rendszer, ami csak akkor működik jól, ha mindenhol harmónia van!
A mi titkos megoldásunk a derék erősítésére a supta padangustasana!
Feküdj le a talajra és legyen nálad egy heveder- vagy egy sál. Legyenek behajlítva a lábaid, emeld fel a jobb lábad, dobd rá a hevedert a lábujjtövekre és nyújtsd fel. Ha tudod, nyújtsd ki a bal lábad a talajra, de ha nagyon feszes a combhajlító izmod, akkor inkább maradjon behajlítva. Figyelj arra, hogy a jobb külső csípőd ne ugorjon fel, told el magadtól, hogy egyforma hosszú tudjon maradni mind a két oldalad. Végezd el a gyakorlatot a másik oldalra is!
Oké, kipróbálom de hogyan tovább?
Egy blogposztban nehéz mindenre választ adni, pláne, hogy olyan sokféle lehet a probléma oka és az, hogy nálad épp mi fog működni. Igyekszünk ebben segíteni, további tippekért kövess minket a közösségi médiában és iratkozz fel hírlevelünkre! Ha máris belevágnál a gyakorlásba, akkor a Fájdalomcsillapító jóga tanfolyamunk neked szól! Az alapvető pózok precíz és biztonságos kivitelezésének megismerése után segítünk az egyes területek fájdalmainak kezelésében, így a derékfájdalom leküzdésében is!
Szerző: Tóth Ildi Iyengar jóga oktató